به نام خداوند زیباییها

روز دوشنبه مورخ 96/12/21 لژیون هشتم همسفران شعبه شیخ بهایی با حضور صمیمی  جمعی از همسفران و استادی خانم زهره با دستور جلسه: فرق تحمل با صبر + نکاتی در مورد تعطیلات + سی دی بخشش  آغاز به کار نمود.

صبوری کردن شاید سخت است ولی آرامش به درون انسان بر می گردد و حال بعد از فعل به ما می گوید صبرکردیم یا تحمل کردیم.

ایام عید هم همان اندازه که می تواند موثر باشد همان اندازه هم می تواند مخرب باشد البته اگر ندانیم که چطور رفتار کنیم.

ایام عید تا می توانید سطح انرژی تان را بالا نگه دارید و سعی کنید با  گذشت کردن ایام خوب و سرشار از لذت و آرامش را برای خودتان رقم بزنید.


در ابتدا خانم زهره چند نکته از طرف مرزبان ها بیان کردند: 

همسفرانی که شاغل هستند اگر نمی توانند در کنگره سر ساعت 3 همیشه حضور پیدا کنند جوری برنامه ریزی کنند که در ماه حداقل دو جلسه اش را سر ساعت 3 در شعبه باشند و باید با هماهنگی مرزبان ها  باشد.

نکته دوم اینکه کیفیت مشارکت ها در جلسه پایین است. اگر می گویند الویت مشارکت با سفر اولی ها هست در واقع  دارند این فرصت آموزش را در اختیار شما قرار می دهند. ما باید در مورد دستور جلسه هفتگی اطلاع داشته باشیم وقتی من به عنوان عضوی وارد کنگره می شوم یکی از تکالیفم این است که با آمادگی وارد جلسه شوم که بتوانم  مشارکت کنم و سطح مشارکت ها خوب باشد از مشارکت کوتاه. اما در موردش فکر کرده باشیم چون دستور جلسات در تغییر حال خوش ما خیلی مهم هستند .

مورد دیگر  اینکه قبل از ساعت 2 هم نیایند چون اینجا محیط کارگاهی است.

حرمت ها  و قوانین سر لژیون کار شود.

عیدی دادن و عیدی گرفتن ممنوع می باشد . هدیه دادن به راهنما فقط روز راهنماست.

فرق تحمل و صبر

همسفر زینب : صبر بار مثبت دارد تحمل بار منفی دارد بستگی به دیدی دارد که به آن نگاه می کنیم .

همسفر فهیمه الف: صبر با آگاهی و دانایی انجام میشود وقتی انسان نسبت به مسئله ای صبر می کند نسبت به آن تفکر کرده و به نتیجه آن فکر کرده و تمامی مسائل آن را بررسی کرده  و می داند که با گذر زمان مشکل حل می شود و با دانایی و آگاهی صبر انجام می شود و تحمل را آدم از روی ناچاری انجام می دهد و مجبور می شود طبق شرایطی مشکلات را تحمل کند و دم نزند و تحمل با رنج و درد همراه است اما صبر با آگاهی است و می داند باید یک دوره ای طی شود، تحمل خود خوری درونی است و خود را  مجبور می داند که تحمل کند و دم نزند .اما صبر می داند که پایان شب سیه سفید است .

همسفر سمیه : یک سری صفت ها هستند که مثل ساختار در هم ریشه دارند صبر کردن با بخشش دو تا صفتی هستند که به هم ربط دارند صبر با دانایی است  و آگاهم که باید سکوت کنم یا الان باید چه حرفی بزنم و صبوری من چه نتیجه ای برای من دارد همین دانایی و اینکه می دانم  نتیجه خوبی دارد این صبر است اما تحمل چون از نتیجه آن اطلاعی نداریم تحمل می کنیم بعضی اوقات از روی ترس حرفی را نمی زنم که اینها نشانه تحمل است . اما در مورد صبر خداوند سریع الحساب است وقتی صبر کنیم نتیجه صبرم را همان موقع می گیرم  وقتی مسافر داد می زند و من با آگاهی سکوت می کنم  و فضای خانه را عوض می کنم چیزی نمی گذرد که حال خوش به من بر می گردد و صبوری کردن شاید سخت است ولی آرامش به درون انسان بر می گردد و حال بعد از فعل به ما می گوید صبرکردیم یا تحمل کردیم .

همسفر فهمیه د : تحمل ریشه اش از حمل است یعنی باری را حمل می کنی شاید از اجبار یا ناچاری باشد. ولی صبر اقدامی از روی آگاهی است که نتیجه آن رسیدن به حال خوش است.یعنی تحمل کردن به اجبار شاید حالش خوب نشود .بعضی اوقات از صبر کردن لذت هم می برد و دیدش نسبت به مشکل عوض می شود با صبر درست ولی تحمل به اجبار تحمل می کنی و شاید به نتیجه دلخواه نرسی ولی با صبر به حال خوش خواهی رسید .

خانم زهره : ما به کنگره آمده ایم که مفهوم واژه هایی که تا به حال اشتباه یادگرفته ایم  را اصلاح کنیم تا با تفکری سالم و نو، بتوانیم تحمل هایمان را به صبر تبدیل کنیم، نا امیدهایمان را به امیدواری  تبدیل کنیم و ...

 تحمل از حمل می آید یعنی چیزی را به دوش کشیدن. در صبر می دانم مشکل هست و می بینم که زندگی نامرتب است اما به دوش نمی کشم یعنی مرتب بهش فکر نمی کنم . کسی که مرتب به مشکلاتش فکر می کند، یعنی تحمل می کند اما کسی که صبر می کند به مشکل فکر نمی کند به راه حل مشکل فکر می کند و با خود می گوید که من چه کار کنم که آرام شوم و لذت ببرم .

وقتی می گوییم صبر همراه با آموزش و دانایی است یعنی آدم می داند مشکل است اما این را هم می داند که الآن بهترین راه حل این است که کاری انجام ندهد. اما در تحمل چون نمی داند چه کار کند هیچ کاری انجام دهد و فقط مجبور است که  تحمل کند . در صبر می تواند جواب طرف را بدهد و دعوا کند اما می داند که نباید این کار را بکند. تحمل چیز اجباری است مثلا افرادی که می گویند از ترس آبرویم مجبورم که زندگی کنم، به خاطر بچه هایم مجبورم زندگی کنم و ... در حال تحمل کردن هستند. و قطعا این افراد یک جایی تحملشان لبریز می شود و مثل آتش زیر خاکستر می مانند.

اما در صبر زمان می دهم هم به خودم و هم به طرف مقابلم. صبر یعنی عمل کردن به آموزش ها. در وادی پنجم هست  که صبر یعنی گذر زمان همراه با تلاش و کوشش . کسی که تحمل می کند می نشیند یه گوشه و کاری نمی کند، اما صبر این گونه نیست علت آن هم این است که در تحمل شخص نا امید است اما در صبر شخص امیدوار است انسان صبور انسان امیدواری است .

صبر تمام شدنی نیست صبر همراه با لذت است اما تحمل بیشتر خودخوری می کند و حس ناامیدی بهش دست می دهد و حس بدبختی و قربانی شدن بهش دست می دهد . اما صبر همزمان با گذر زمان از زندگی اش لذت هم می برد. باغبان با کاشت گندم صبر می کند هر روز نق نمی زند که چرا گندم نیامد بالا چون می داند که هشت ماه باید صبر کند و تلاش می کند و از تغییرات کوچک هم لذت می برد. مادر باردار می داند که باید 9 ماه زمان بگذرد به خاطر همین صبر می کند. همسفری که کنگره می آید با یادگرفتن علم اعتیاد، تحملش به صبر تبدیل می شود. چون می داند حداقل یازده ماه زمان می برد چون صورت مساله اعتیاد را میداند ،صبر می کند.

چرا می گویند کسی که صبور است از زندگیش لذت می برد ؟ زیرا مشکلاتش را پذیرفته  و می داند که فعلاً روزی اش همین است می داند که این مشکل هست که بیاموزد وقتی پذیرفت پس صبور می شویم .

کسی که می تواند ببخشد، کسی که می تواند گذشت کند، کسی که می تواند از خواسته هایش بگذرد می تواند انسان صبوری هم شود.

صبر همراه با عشق است و باید از زندگی لذت ببرم . تحمل از جنس جهالت است چون طرف نمی داند کاری انجام نمی دهد اما صبر از جنس دانایی است و چون می داند نباید کاری انجام ندهد کاری نمی کند در تحمل انسان تاریکی ها و نداشته هایش را می بیند. در صبر انسان داشته هایش را می بیند.

همسفر اعظم : کسی که می گویدکه من بیست سال است این صبر نیست صبر همراه با ناخالصی است.

 

همسفر  : ما مشکلاتمان را خودمان می پذیریم اما از ترس اینکه اطرافیان بفهمد و نپذیرند و با این مشکل کنار نیایند اذیت می شویم اینجا باید چه کار کنیم؟

خانم زهره : ما خودمان طرف را دوست داریم حتی اگر هروئین بکشد باهاش زندگی می کنیم اما داریم می گوییم ترس از اطرافیان این ترس یک ناخالصی درون من است که من را اذیت می کند. باید نظر دیگران و تایید دیگران این قدر برایمان مهم نباشد. خودمان خرابش کردیم که دیگران نظر می دهند. اگر خودمان انسانی شاد باشیم، هیچ وقت اجازه نمی دهد که دیگران در زندگیش دخالت کنند و الان باید آرام آرام درست کنیم .ما باید دیوارها خانه مان را بچینیم و اجازه ندهیم کسی در زندگی دخالت کند خودمان را شاد و سرحال نگه دایم وقتی پدر و مادرم زندگی شاد مرا ببینند در زندگی من دخالت نمی کنند  . ما نباید اجازه دهیم به خاطر دیگران زندگیمان از هم بپاشد. پس اینجا باید صفاتی چون ترس، تایید دیگران، مهم بودن نظر دیگران، ناآرامی و نگرانی و ناراضی بودن را در خودم اصلاح کنم.

 همسفر فهیمه الف : حس ما روی ظاهر ما تاثیر دارد وقتی صحبت نکنیم و صبر نباشد و تحمل باشد در ظاهر ما تاثیر دارد و نزدیکان ما متوجه می شوند و اگر صبر داشته باشیم و قبول کرده باشیم ظاهر ما ظاهر آرامش دار می شود و بقیه از آرامش ما کنجکاوی نمی کنند .هر چیزی هست در درون خودمان است  .

همسفر سمیه : شما یاد می گیرید که شوهرتان بیمار است و تفاوت صبرو تحمل چیست و خودمان پذیرفتیم . من  قبلا آرامش نداشتم و من در حال پنهان کاری بودم و انرژی  را از من می گرفت و باید بدانم  برادرم و مادرم دانایی ندارد ولی دلسوز من است و با آرامش و با لبخند اجازه نمی دهم که در حریم زندگی من دخالت کنند پس نمی رنجم . یک سری ترس ها است که شاید اصلا ترس هم نیست .

خانم زهره : ما وقتی به مشکلی برمی خوریم بیش از اینکه انرژی مان را برای حل مشکل بگذاریم برای این می گذاریم که  پدر و مادرانمان و دیگران نفهمند که در مورد ما فکر بد نکنند و ما را تایید کنند و... درذوادی اول یاد گرفتیم با تفکر مشکلاتمان را اولویت بندی کنیم مثلاً یک سفر اولی اولویت اش درمان مسافر و سفر دومی اولویت خانواده اش باشد . و تمام انرژی اش را باید صرف مشکل اصلی اش کند تا بتواند آن را حل کند اما متاسفانه گاهی ما بیشتر انرژی مان را صرف این می کنیم که دیگران در مورد ما فکر بد نکنند و ... با این دید برای مشکل اصلی انرژی کم می آوریم و هیچ وقت هم مشکل ما حل نخواهد شد. پس انرژی مان را زوم کنیم به زندگی خودمان نه اطرافیان .

 ما در زندگی مشکلات زیادی داریم در سفر اول باید کاری کنیم که به سفر مسافر صدمه ای وارد نشود. باید هر کاری می کنم بدانم آیا به درمان مسافرم لطمه ای می خورد یا نه؟ می خواهم به خانه خواهرم بروم یا مانتویی بخرم آیا به مسافرم ضربه وارد می کند یا نه ؟ فعلا باید تمام انرژی روی سفر مسافر باشد البته کنترل کردن او نه. من نمی توانم حال همه را خوب کنم. اما اگر حال خودم خوب شد بقیه درست می شود. انتظار زیادی از خودمان داریم ما خواسته های زیادی داریم حواسمان به زندگی خودمان باشد بقیه یکی یکی درست می شود.

همیشه نخواهید معلم دیگران باشید باید معلم خودم باشم.

چه کار بکنیم که تعطیلات خوبی داشته باشیم ؟ چه کار کنیم عید دلپذیری داشته باشیم ؟

قانع باشیم ، سفر اولی اگر هر چیزی مسافر گفت گوش کند .

 همسفر سمیه : صبور باشیم . نحوه برخورد ما چشم و هم چشمی ها را کنار بگذاریم و قیاس نکنیم و بدانیم جهاد داریم می کنی و بادانایی و صبر نه تحمل نق نزنیم ، حتی بی منظور. مثلا ماشین فلانی یا خونه فلانی را دیدی . آنها زود رنج هستند و ممکن است ناراحت شوند. حرفی که می زنیم روش فکر کنیم، مقایسه نکنیم با حال خوش و مضطرب نباشیم و انرژی خودمان را به مسافرمان انتقال دهیم . برنامه داشته باشیم مدیریت کنیم که اوقات خوب و متفاوت داشته باشیم .

خانم زهره : خانه تکانی حرکتی در خلاف جهت ناامیدی است. یعنی کسی که خانه تکانی و ایام عید و سفره هفت سین و ... برایش مهم است انسان امیدواری هست.  همه این ها سنت بسیار پسندیده و قشنگی است اما باید حواسمان باشد که این ایام برای مسافر یک دست انداز است شاید بسیاری از دوستان قدیمی را ببیند، شاید یک مقداری ازجهان بینی دور شوند و وسوسه شوند و همسفر نقشش خیلی مهم است.

 وقتی ایام عید می شود سفر مسافر کنار می رود و چیزهای دیگر الویت قرار می گیرد. مسئله قیاس و چشم هم چشمی پیش می آید. در کنگره همه چیز دو صور دارد هم جنبه مثبت دارد هم جنبه منفی دارد این شال برای من هم جنبه مثبت دارد هم منفی. به واسطه قدرتی که دارم می توانم حرفی بزنم که رهجو مسیرش عوض شود به واسطه همان قدرتی که دارم می توانم حرفی بزنم که رهجو به آرامش برسد.که در هر دو صورت خودم نتیجه خوب یا بدش را می بینم. پس همان اندازه که قدرت سازندگی دارد همان اندازه قدرت تخریب دارد . ایام عید هم همان اندازه که می تواند موثر باشد همان اندازه هم می تواند مخرب باشد البته اگر ندانیم که چطور رفتار کنیم. یک زن همان اندازه که می تواند محیط متفاوت و سر شار از شادی و آرامش را در این ایام برای خانواده اش فراهم کند می تواند باعث عذاب خود و خانواده اش هم شود به همین خاطر است که می گوییم نقش همسفر، بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود.

هنر یک همسفر این است که مسافرش را در عین اینکه به عنوان یک بیمار می پذیرد او را به عنوان یک رهبر هم بپذیرد. من از بیماری پرستاری می کنم که رهبرم است.

در ایام عید حواسمان باشد خواب شب خیلی مهم است مهمانی تا 11 تمام شود. ازمهمانی های طولانی پرهیز شودو زمان خوردن دارو با مهمانی تداخل نداشته باشد و باید خوردن این دارو با آرامش باشد . این دارو برای او حیاتی است چون این دارو دارد تک تک سلولهای بدن مسافر را می سازد . سعی کنید عشق بورزید و در این ایام نهایت لذت را با مسافرانتان ببرید .

چکار کنیم که عید خوش بگذرد ؟با افکار مثبت کار کنیم . با افکار منفی عید را برای خودمان جهنم می کنیم . قناعت داشته باشیم در عین سادگی بالاترین بهره را ببریم . در سفر اول مسافرت ممنوع بود و سلب انرژی می شد چون تمام انرژی باید صرف ساختن جسم مسافر شود و هر چیزی که باعث تخلیه انرژی شود باید پرهیز شود اما آقای مهندس پیام دادند که اگر مسافری می خواهد به سفربرود با اجازه راهنما می تواند  .

 

همسفر زهرا: من خیلی دوست دارم عید خوبی داشته باشم چون قبلا وقتی به شهرستان می رفتم از طبیعت سر سبز و شکوفه های قشنگ چیزی در ک نمی کردم و استفاده نمی بردم و درگیر مسائل دیگر بودم . که چرا مسافرم در دسترس نیست و جواب من را نمی دهد و به جرو بحث می پرداختیم .اما امسال تصمیم دارم بسیار از تعطیلات استفاده کنم .

خانم اسماء : من اگر تجسس نکرده بودم شرایطم شاید بهتر بود خواهش می کنم اصلا تجسس نکنید .

سی دی بخشش

همسفر زینب : من  سی دی بخشش اولین سی دی بود که گوش دادم  بار اول متوجه نشدم ولی بار دوم متوجه شدم حدودا من 6 سال پیش ماجرایی پیش آمد و همه چیزم را از دست دادم اصلا بحث مصرف کننده هم نبود ولی زمانیکه به زندگی برگشتم چیزهایی را بدست آوردم وقتی دوباره گوش دادم موتور حرکتم شد و من را به جلو هل داد و الان انرژی گرفتم من کار درست انجام داده بودم که برگشتم .

اگر صفت بدی را از کسی می بینیم مطمئن باشید که آن صفت درخودم هم هست چون احساس دو قطب دارد . وقتی ببخشیم در مقابلش خداوند چیز بهتری به ما می دهد و من این را حس کردم و من در  طول زمان 5 یا 6 سال خداوند چیزی را به من داد که به خاطر آن ماجرا بوده و زمان برد و حس خوبی دارم . مشکلات همیشه هست ولی چگونه با آن برخورد کنیم مهم است. می شود با دید دیگر هم نگاه کرد من هر چیزی را نباید تجربه کنم من به آخر خط رسیدم ولی برگشتم . اینکه هر چیزی را تجربه کنیم کار نادانان است  . من الان قدر زندگیم را می دانم  و اگر انرژی ام کم شود به خودم تلنگری می زنم که کجا بودم.

همسفر نگار : اگر ببخشید چیزی بهتر بدست می آورید چند سال پیش شغل خوبی داشتم و طوری شد که دیگر نیرو نمی خواستند و من هر کاری کردم که از آن کار بیرون نیایم نشد ولی سپردم به خدا شاید قسمت نیست . وقتی بخشیدم خدا کار بهتری برای من فرستاد .

خانم زهره : نقطه مقابل کینه ،بخشش است  . در این سی دی چند راهکار به ما می دهد که چطور ببخشیم .نه اینکه فراموش کنیم.این که هر وقت به یادمان افتاد حالمان بد نشود .

چند نکته که کمکمان می کند تا راحت تر ببخشیم:

پس فقط مسئله را ازدید خودمان بررسی نکنیم.

بدانیم داده هایی که دیگران به ما می دهند هیچ اعتباری ندارند.

بدانیم چون نیتم خیر است دلیل بر این نیست که عمل من سالم است و صد در صد حق با من است خیلی وقت ها نیت من خیر بوده ولی حق با من نیست .

بدانیم اگر حس ناخوشایندی بین من و شخص دیگری به وجود آمد حتما آن صفت در خود من نیز هست این یک آنزیمی است برای هضم مسئله بخشش .

بدانیم وقتی خداوند چیزی را از ما می گیرد چیز بهتری می دهد. ما فکر می کنیم  که ضربه ای که به ما خورده قابل جبران نیست به همین خاطر نمی توانیم ببخشیم.

بدانیم افرادی که د زندگی به ما ضربه می زنند از روی آگاهی باشد یا غرض یا  بیماری باشد اینها مامورند که چیزی را به  ما یاد بدهند .

کسانی که می بخشند علمشان بیشتر است.

همسفر : با توجه به اینکه می گوییم اگر صفتی را در دیگران دیدیم ما هم اون صفت را داریم اگر کسی در زندگی ما دخالت می کند یعنی من هم در زندگی دیگران دخالت می کنم ؟

اگر فکر می کنید از روی حسادت دخالت می کند یعنی شما هم حسادت دارید. اما اگر دخالت می کند و شما به هم نمی ریزید مثلا فکر می کنید از روی دلسوزی دخالت می کند یعنی شما صفت بدی ندارید. پس این بستگی به این دارد که آن فرد را چگونه می بینید. وقتی تفکر شما این باشد که از روی دلسوزی دارد این حرف را می زند  قطعا به نفع شماست و به آرامش خودتان کمک می کنید. پس ما باید ببخشیم چون انسان لایق آرامش است و اگر نبخشیم خودمان اذیت می شویم .

 ایام عید تا می توانید سطح انرژی تان را بالا نگه دارید و سعی کنید با  گذشت کردن ایام خوب و سرشار از لذت و آرامش را برای خودتان رقم بزنید.

تکالیف بعد از تعطیلات گوش کردن به سی دی تعطیلات + نوشتن سی دی راه درست و سی دی زرنگی در صورت امکان نوشتن سی دی انرژی

نویسنده: همسفر رویا

 
طبقه بندی: گزارش عملکرد لژیون، 
برچسب ها: کنگره 60، تعطیلات، بخشش، فرق بین تحمل و صبر، عملکرد لژیون،  

تاریخ : چهارشنبه 23 اسفند 1396 | 12:19 ب.ظ | نویسنده : زهره | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.