به نام دانای راز
روز دوشنبه 96/01/14 جلسه دوم از دور دوازدهم کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی به نگهبانی همسفر مهین ،استادی همسفر معصومه و دبیری همسفر زهره با دستور جلسه: "دانایی،دانایی موثر،سواد" راس ساعت 15 شروع به کار کرد.


از طرف اعضای لژیون هشتم خدمت خانم معصومه جایگاه استادی را تبریك عرض می نماییم و رسیدن به جایگاه های بالاتر را برایشان آرزو می كنیم.

ابتدا استاد برای همه سالی خوش و پربار ،آرزو کردند و در ادامه توضیح دادند: بهار، فصل زایش و رویش است و باید دوباره زنده شدن را از طبیعت آموخت و الگو گرفت.کنگره دارای ستونهای محکمی همچون سی دی ها، کتب وجزوات آموزشی می باشد و اگر در جهت مستقیم حرکت کنیم از رحمت ولطف خداوند هم بهره مند می شویم.

یکی از سمبلهایی که کنگره دارد،عقاب است.هر کس از پائین عقاب را می بیند فکر می کند مغرور است،اما عقاب همیشه در حال تمرین است.پرنده ای قدرتمند و تیزبین است، زمانی که دیگر نمی تواند شکار کند،اینقدر نوک خود را به سنگ می زند  تا نوکش بشکند و نوک جدیدی در بیاورد و بتواند شکار کند،اما در این مدت سختی زیادی را تحمل می کند.ما هم باید از او درس بگیریم و بدانیم که پس از تحمل سختی، قوی تر می شویم. انسان باید همیشه در حال آموزش باشد و اینطور نباشد كه در این دنیا فقط مشغول خوردن و خوابیدن باشد،حتی در بهشت وجهانهای دیگر هم کسی بیکار نیست.

انسانی که گمراه بوده،زمانی که در راه هدایت قرار می گیرد،نقطه شروع دانایی اوست. مثلث دانایی دارای سه ضلع تفکر که از طریق عقل، تجربه که توسط حس و آموزش که توسط مربی و یا راهنما است انجام می گیرد.مثلث دانایی موثر هم سه ضلع تجربه،تفکر،آموزش را دارد ولی با این تفاوت که در دانایی موثر فرد دانسته های خود را به اجرا در می آورد و به آنها عمل می کند. هر چقدر دانایی موثر بیشتر باشد،مانند فیلتر عمل می کند و نمی گذارد ذرات نا معقول نفس به خواسته هایشان برسند.از آن طرف ذرات نامعقول نفس هم دانایی موثر را نشانه می گیرند تا فرد، رشد نکند.

انسان دانا همیشه خواسته هایش را با تفکر و تعقل انتخاب می کند و به مرحله ی اجرا می گذارد.فرد دانا،خوب بودنش را به رخ بقیه نمی کشد،بوی گل یاسمن از دور هم احساس می شود.اگر کار ارزشی انجام داد،نمی خواهد به گوش همه برساند.انسان دانا،دروغ ،غیبت،جهالت و...را هم می داند و هم انجام نمی دهد...دانایی به سواد نیست، به لباس نیست، به تمدن نیست، اما آقای مهندس همیشه روی باسواد شدن افراد در کنگره تکیه می کنند.

 اگر میزان دانایی کم باشد،در تشخیص ماهیت، دچار اشتباه می شویم. نفس، خواسته های نامعقول خود را به بهترین شکل در ذهن ما تصویرسازی میکند و اگر دانایی ضعیف باشد،نمی توان در مقابل آن تصمیم درستی بگیرد. مقابل مثلث دانایی،مثلث جهالت است که از سه ضلع،منیت،نا امیدی وترس تشکیل شده است.

دانایی به دانایی خاص ودانایی عام هم تقسیم می شود.دانایی خاص،زمانی که مثلا یک فرد در رشته پزشکی در رشته جراحی قلب دانش کسب می کند.این پزشک تخصصش فقط در این رشته است و از بقیه رشته ها نمی داند، حتی بعضی مواقع آداب معاشرت را هم خوب نمی داند و از همه توقع احترام دارد.

ما در هر سنی باشیم، باید در حال آموزش باشیم و شروع به حرکت به سمت زیبائیها و روشنائیهای درون وبیرون کنیم. حتی بعد از آموزشها هم هوای نفس به سراغ ما می آید و دچار جهالت می شویم و فقط با دانایی موثر می توان آن را متوقف کرد. گاهی اوقات ما نمی دانیم کاری که می کنیم،درست است و یا غلط ومسیر را خوب تشخیص نمی دهیم.این جا باید ببینیم که کدام ضلع مثلث دانایی خوب رشد نکرده است.مثلا فرد می داند که پر خوری ضرر دارد،اما نمی تواند جلوی پر خوری خود را بگیرد.

مراتب دانایی 1-علم الیقین :که در حد اطلاعات است 2-عین الیقین: فرد وارد مرحله دانایی می شود 3-حق الیقین:که فردبه یقین می رسد.

شخصی که مواد مخدر مصرف می کند،تا زمانی که مصرف دارد،در نادانی است، اما زمانی که شروع به حرکت و درمان میکند،در واقع آغاز دانا شدن اوست."اول ندانی را باید بدانی تا بدانی را بدانی." هر فرد کار اشتباهی انجام دهد،چه عمدا وچه سهوا، از نادانی اش است،دروغ، دزدی و....اما انسان دانا در زندگی کمتر اشتباه می کند و از هر چه دارد لذت می برد.انسان دانا دشمن را به دوست تبدیل می کند. درخت با امکانات کم،بیشترین منافع را به ما می رساند ولی  ما اگر از دست کسی ناراحت شویم،خواب نداریم تا کار او را تلافی کنیم.اگر بتوانیم ببخشیم،به دانایی رسیده ایم.

ما در کنگره باید معرفت داشته باشیم و از جایگاه خودمان، سو استفاده نکنیم، ساکن نباشیم مانند دوچرخه سواری که اگر رکاب نزند،باعث سکون او می شود. به قول بزرگی: اگر به خودتان ایمان داشته باشید،نیازی نیست که دیگران شما راباور داشته باشند وباورمان به ایمانمان مانند باورمان به دانایی مان است. باور من،ایمان من است، باور به زندگی وجاودانگی.سرچشمه دانایی؛خواستن ، رفتن و رسیدن است.

آن کس که بداند و بخواهد که بداند     خود را به بلندای سعادت برساند

آن کس که نداند و بخواهد که بداند     جان و تن خود را زجهالت برهاند

گزیده ای از مشارکت همسفران:

میزان دانایی ما به سواد ما نیست به مدارج علمی و دانشگاهی ما نیست بلکه باید انسانی اندیشید و انسان دانا کسی است که بیشتر گوش می دهد و کمتر صحبت می کند، در مقابل ناملایمات زندگی به هم نمی ریزد از درون آرامش و تعادل دارد. کسانی که در زندگی آرامش و تعادل دارند کسانی هستند که هنر به کار بردن دانسته هایشان را دارند چه ب

سا افرادی هم هستند که کلاسهای مختلفی رفته اند و آموزشهای زیادی را یاد گرفته اند ولی از درون آرامش ندارند یا علمی که یاد گرفته اند علم درستی نبوده و یا نتوانسته اند آموزشهای خودشان را به اجرا دربیاورند. یاد گرفتن آموزشها و دانایی کار سختی نیست به کار بردن دانایی و رساندن دانایی به دانایی مؤثر کار سختی است چون نیروهای بازدارنده دانایی مؤثر را هدف قرار می دهند. وقتی یک همسفر به حرف راهنما گوش می کند و در مقابل مسافر صبر می کند و سکوت می کند یعنی دانایی او به دانایی مؤثر رسیده است.

تمام درد و رنج بشر از نادانی اوست ما قبل از کنگره چون راه درست را نمی دانستیم در اثر جهل و نادانی خودمان همیشه رنج و عذاب می کشیدیم در صورتی که انسان دانا و فهمیده از دانایی و پیشرفت خودش لذت می برد.

نویسنده:همسفر محبوبه

تصویرگر:همسفر فهیمه

 
طبقه بندی: تبریک،  استادی های همسفران لژیون، 
برچسب ها: كنگره 60، دستور جلسه هفتگی، دانایی دانایی موثر سواد،  

تاریخ : شنبه 19 فروردین 1396 | 12:42 ب.ظ | نویسنده : زهره | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات