ازدواج؛ یعنی در کنار هم آموزش گرفتن و رسیدن به تکامل

گفت وگو با همسفر مینا؛ درباب دستور جلسه« ازدواج»

همسفر مینا یکی از همسفرانی هستند که در شروع ازدواج خود متوجه مصرف مسافر خود شدند در ادامه مطلب به پای صحبت های ایشان می نشینیم تا ببینیم چه عاملی سبب شد تا به پای این پیوند عشق بمانند...

منبع: وبلاگ همسفران شیخ بهایی

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

سلام دوستان مینا هستم یک هم‌سفر. ما هم با تخریب بیش از پنج سال وارد کنگره شدیم آنتی ایکس مسافرم  حشیش، تریاک، الکل روش  درمان دی اس تی به همراه داروی شفابخش اوتی  یازده ماه سفر کردیم به راهنمایی خوب آقا امید و راهنمای خوب خودم خانم زهره  والان هم به شکر خدا یک سال پنج ماه که آزاد و رها هستیم. 

رشته‌ی ورزشی خودم و مسافرم والیبال. 

کمی از نحوه‌ی آشنایی خودتان با کنگره برایمان بگویید.

من‌بعد از عقد، مصرف مسافرم را فهمیدم. زمانی که وارد کنگره شدم به بهانه‌ی درمان الکل و سیگار که شدیداً با آن مخالف بودم اما اصلاً نمی‌دانستم که چطور باید از مصرف کردن او جلوگیری کنم. من تخریب اعتیاد را شاید مثل دیگران احساس نکرده باشم اما زمانی که متوجه شدم بسیار برایم سخت بود و به پشت پرده‌ی آن فکر می‌کردم که در آینده چه خواهم دید.

در کنگره همه‌چیز برایم گنگ بود، فقط مهربانی و محبتی که‌موج می‌زد مرا جذب می‌کرد و باگذشت زمان به درمان مسافرم مطمئن‌تر می‌شدم.

با توجه به این‌که شما در دوران عقد متوجه اعتیاد همسر خود شدید چه عاملی باعث شد تا در کنار او بمانید و به‌عنوان هم‌سفر در کنگره پا گذاشتید؟

من در ابتدا وقتی متوجه شدم پشیمان شدم اما علاقه‌ی بسیار زیادی که به او داشتم باعث شد که با او همراه شوم. یک ماه از عقدمان گذشته بود که وارد کنگره شدم البته مسافرم مدت کوتاهی قبل از من وارد کنگره شدند. اوایل وقتی کسانی که رهاشده بودند را می‌دیدم باورم نمی‌شد. من اول فقط از مصرف الکل و سیگار مسافرم خبر داشتم ولی بعد متوجه شدم مصرف حشیش و تریاک هم داشته‌اند. چیزی که من را پایبند کرد و زندگی‌مان را نجات داد ابتدا خواسته‌ی قوی مسافرم به درمان بود و اینکه علمی که تجربه‌شده باشد سندی بدون نقص است. این‌همه افرادی که رهاشده‌اند محکم‌ترین دلیل برای درمان قطعی است و نکته‌ی بسیار مهم این‌که ما در این مکان محبت را می‌بینیم که با ما را باحال خراب می‌پذیرند.

جا دارد از مسافرم تشکر کنم که وارد زندگی من شد و شاید این مصرف‌کننده بودنش به خاطر این بود که ما با کنگره آشنا شویم و در کنار دوستان و استادان عزیز بسیار آموزش بگیریم و به داشتن آن‌ها افتخار می‌کنم. امیدوارم در مقابل آرامش که به زندگی ما بخشیدند، زندگی که معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار آن هست به سمت روشنایی سوق دادند، بتوانم خدمتی صادقانه داشته باشم و خداوند لیاقت خدمت‌گزار شدن را به من بدهد.

به نظر من تک‌تک کسانی که وارد کنگره می‌شوند باید گذشته‌ی خودشان را همیشه در ذهن داشته باشند و آینده‌ای که قبل از ورود به کنگره در انتظارشان بود را همیشه برای خودشان به تصویر بکشند تا قدر تک‌تک صندلی‌هایی که روی آن می‌نشینند را بهتر بدانند و پیش از پیش برای ادای دین خود تلاش کنند.

همان‌گونه که می‌دانید در زندگی مشترک ریشه همان خانواده است بعد از ازدواج چگونه ریشه‌ی خانواده را مستحکم کنیم؟

بامحبت، محبت نقش به سزایی در زندگی مشترک دارد محبت باید بلاعوض باشد در زندگی نه اینکه ما انتظار داشته باشیم وقتی کاری انجام می‌دهیم همسرمان هم باید بلافاصله جبران کند بعضی‌اوقات می‌شود با یک سکوت یا یک لبخند مسئله را حل کرد. 

به نظر شما چرا جناب مهندس موضوع ازدواج را در لیست دستور جلسات سالیانه قراردادند؟

آقای مهندس چیزهایی که از اهمیت به سزایی برخوردار است و نیاز زندگی ماست را در دستور جلسه قرار می‌دهند به نظر من ازدواج یکی از مسائل بسیار مهم زندگی است و موفق بودن در این امر، لذت بسیار زیادی دارد. 

چه چیزهایی در ازدواج نقش دارد؟

تقدیر، حس، جاذبه، سایه‌ها. ما در تمامی سطوح زندگی با رفتار و کردار و گفتار خود تقدیر  آینده خود را می‌سازیم ولی این مسئله نباید باعث شود که در مسئله ازدواج  همه‌چیز را هم به تقدیر و یا به خداوند واگذار کنیم و تحقیق و تفکر کردن و...نقش بسزایی دارد. 

محبت واقعی بعد از ازدواج به نظر شما چگونه است؟

محبت واقعی زمانی شکل می‌گیرد که ما خواسته‌ی همسرمان را به خواسته‌ی خودمان ترجیح دهیم اما نه این‌که از چارچوب تعادل خارج شود بلکه تعادل و بجا. 

مثلاً امکان دارد فرد تحت‌فشار بیرونی باشد و اخلاق تندی داشته باشد ما اینجا اگر خواسته‌ی او را به خودمان ترجیح دهیم و در مقابل او جبهه نگیریم او آرام می‌شود و به‌مرور مشکل حل می‌شود و آرامش در زندگی جاری می‌شود از طرفی محبت واقعی زمانی در زندگی به وجود می‌آید که ما شخص را فقط به خاطر خودش بخواهیم نه به خاطر منافع خودمان و این‌که توقعات و انتظارات بی‌جای خودمان را حذف کنیم زن و مرد باید لباس یکدیگر باشند و عیوب یکدیگر را بپوشانند. 

به نظر شما نکات مهم و ضروری که در ازدواج باید مدنظر داشت چیست؟

احترام و ادب امر بسیار مهمی است که در مسئله ازدواج باید رعایت شود؛ زیرا زمانی که دو نفر در کنار هم قرار می‌گیرند باید حریم و حرمت خودشان را حفظ کنند اگر این حریم شکسته شود پشت پرده‌ی بدی به دنبال خواهد داشت.

رعایت بهداشت هم از موارد بااهمیت است از طرفی هم نشان‌دهنده‌ی شخصیت افراد است و اگر نباشد باعث سردی طرفین و دور شدن آن‌ها از هم می‌باشد.

یکی بودن ظاهر و باطن؛ ما باید در زندگی مشترک یک رو باشیم و تظاهر نداشته باشیم و مشارکت دوطرفه ما، زمانی که با فردی ازدواج می‌کنیم شریک هم می‌شویم در همه‌چیز زندگی و قطعاً باید پشتیبان و همراه یکدیگر باشیم هر دو نفر در قبال زندگی جدیدی که تشکیل می‌دهیم مسئول هستیم و نباید همه‌ی بار زندگی روی دوش یکی باشد و دیگری تماشاچی و هر دو باهم تلاش کنیم برای حفظ زندگی با آرامش که مدنظر هر دو نفر می‌باشد. 

به نظر جناب آقای مهندس هنر در ازدواج چیست؟

به نظر آقای مهندس هنر، درست زندگی کردن است و بدانیم هیچ موجودی شبیه موجود دیگر نیست و در زندگی نباید همسر خود را با دیگران قیاس کنیم و هنر درست زندگی کردن را باید بیاموزیم. 

به نظر شما آیا قبل از ازدواج همسر آینده خود را باید کسی انتخاب کنیم که کاملاً طرز فکر و رفتار ما مشابه یکدیگر باشد؟

به نظر من هر فردی برای خودش طرز فکر و رفتار خاصی دارد و هیچ دلیلی وجود ندارد که هر دو نفر کاملاً شبیه هم باشد افراد باید هم حس باشند و از جنس هم باشند ولی نه اینکه کاملاً شبیه به هم باشد زن و مرد باید مکمل یکدیگر باشند نه شبیه هم آن‌ها باید یکدیگر را کامل کنند و این کامل کردن زمانی رخ می‌دهد که افراد باهم اختلاف تفکر و رفتار و سلیقه داشته باشند و در کنار هم گذشت کردن، احترام گذاشتن به نظر دیگری، نه گفتن به خواسته‌های خود و... را بیاموزند. 

در ازدواج هنگام برخورد با نقاط غیرمشترک چگونه باید برخورد کنیم؟

در مواجه با نقاط غیرمشترک باید کمی گذشت کنیم ما در زندگی مشترک باید نقاط مشترک را پررنگ کنیم و در مقابل نقاط غیرمشترک را نادیده بگیریم و گاهی گذشت کنیم تا در زندگی آرامش جاری شود باید بدانیم هر فردی هم نقاط مثبت دارد و هم منفی باید تمام تمرکز خودمان را بگذاریم روی نقاط مثبت فرد زیرا اگر برعکس شد زندگی ما روبه‌زوال و نابودی می‌رود. 

سخت‌گیری خانواده‌ها چه مشکلاتی را برای زوج‌های جوان به همراه دارد؟

سخت‌گیری خانواده‌ها و گاهی دلسوزی بیجا آن‌ها باعث مشکلات زیاد و حتی گاهی اوقات منجر به طلاق و یا افسردگی زوج‌ها می‌شود. شاید آن دو نفر بتوانند با کمبودهایی که وجود دارد به خاطر علاقه‌ای که به هم دارند کنار بیایند درصورتی‌که خانواده‌ها پافشاری می‌کنند و نسبت به آن مسئله‌ای که وجود دارد سخت‌گیری می‌کند درصورتی‌که گاهی همین کوتاه آمدن‌های به‌ظاهر ساده همین گذشت هایی که ممکن است اصلاً به چشم نیاید کمک بسیار بزرگی می‌تواند به افراد باشد سهل گیری که از روی تفکر باشد بسیار باارزش‌تر از سخت‌گیری است که از روی تعصب باشد. گاهی خانواده‌ها باید اجازه دهند که بعضی مسائل را خود زوج‌ها تجربه کنند. 

به چه میزان زیبایی ظاهری در امر ازدواج نقش دارد؟

به نظر من زمانی که با فردی جدیدی آشنا می‌شوی ولو هم‌جنس خودت باشد اول زیبایی او به چشمت می‌آید ولی چیزی که هر رابطه‌ای را پایدار می‌کند اخلاق است نه زیبایی، زیبایی مهم است ولی اولویت نیست این را زمانی انسان درک می‌کند که با طرف مقابل زندگی کند آن زمان متوجه می‌شود که این‌قدر مسائل گوناگون و متعدد وجود دارد که فرد را زیبا جلوه دهد که اصلاً زیبایی ظاهر او به چشم نمی‌آید آدم‌ها بیشتر از اینکه به فکر زیبایی ظاهر باشند باید به فکر زیبایی تفکر و اندیشه طرف مقابل باشند چون این چیزی است که پایه‌های زندگی مشترکشان را مستحکم می‌کند نه زیبایی. 

چرا سن ازدواج در بین جوانان به تعویق افتاده است؟

به نظر من این احتمال وجود دارد که شاید مسائل اقتصادی باعث شده است که افراد ترس داشته باشند از این‌که بار، یک زندگی را به دوش بکشند از طرفی شاید تجملات و خواسته‌های نامعقولی که افراد دارند این امکان را از آن‌ها می‌گیرد و گاهی هم انتظار می‌رود که طرف مقابل صد در صد ایده آل باشد ولی این‌گونه نمی‌شود و باید حدود هفتادتا هشتاد در صد ویژگی‌ها را داشته باشد مسئله ازدواج یعنی در کنار هم آموزش گرفتن و به تکامل رسیدن و ما هیچ‌گاه نباید این موضوع را فراموش کنیم 

سخن پایانی؟

امیدوارم که با آموزش‌های نابی که در کنگره می‌گیریم و تلاش و همت خودمان بتوانیم زندگی سراسر با عشق، محبت، دوستی و آرامش رقم بزنیم و از آقای مهندس بابت تمام آموزش‌های نابشان و از کمک راهنمای گلم و کلیه عزیزان تشکر می‌کنم.

 

من هم برای شما آرزوی خوشبختی وزندگی سرتاسر عشق را از خداوند می‌خواهم و از مصاحبه با شما لذت بردم. سپاس گذارم. 

تهیه گزارش و تایپ: هم‌سفر الهام


طبقه بندی: گفت و گو، 

تاریخ : شنبه 7 دی 1398 | 12:59 ب.ظ | نویسنده : زهره | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو